PRZYDATNE INFORMACJE
Typy klimatyzatorów
Klimatyzatory okien
W niedalekiej przeszłości był to najpopularniejszy typ klimatyzatorów okiennych (seria BK). Teraz prawie wszyscy producenci oferują modele okien o mocy od 1,5 do 6 kW. Najprostsze z nich mogą jedynie chłodzić powietrze, a droższe mają tryb ogrzewania i pilota. Główną wadą klimatyzatora okiennego jest zwiększony hałas i konieczność instalacji w oknie. Zalety – niska cena (od 280 do 300 dolarów) i łatwość instalacji, która nie wymaga specjalnego narzędzia. Ze względu na niską cenę, klimatyzatory okienne zajmują drugie miejsce na popularności po systemach z dzieloną ścianą.
- Najniższa cena, prosta instalacja;
- Silny hałas, zainstalowany w otworze okiennym.
Klimatyzatory mobilne
Mobilna klimatyzacja (przenośna) monoblock wygląda jak mały stolik nocny na kółkach. Takie klimatyzatory nie wymaga specjalnej instalacji, konieczne jest jedynie, aby wycofać się wąż (powietrzem) o średnicy około 15 cm i długości 1 – 2 m na zewnątrz przez okno lub otwór w ścianie. Gorące powietrze jest usuwane przez ten wąż. Wady telefonu klimatyzacją – dużo hałasu w miejscu pracy (sprężarka jest w rzeczywistości znajduje się wewnątrz budynku) oraz wysoka cena w porównaniu do kosztu systemu podziału. Innym bardzo rzadko, to rodzaj z ruchomych układów komórkowego rozdzielonego systemu – w tej odżywki zblokowanie łączności podłączonych do jednostki zewnętrznej i wewnętrznej poprzez rozłączne połączenia (zatrzaski).
- Nie wymaga instalacji;
- Silny hałas, wysoka cena.
Klimatyzatory system split
Klimatyzator split składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, które są połączone przewodem elektrycznym i miedzianymi rurami, przez które krąży Freon. Dzięki tej konstrukcji, najbardziej głośna i nieporęczna część klimatyzatora, zawierająca kompresor, zostaje wyjęta. Jednostkę wewnętrzną można umieścić w niemal każdej dogodnej lokalizacji w mieszkaniu lub biurze.
Wszystkie nowoczesne systemy split są wyposażone w pilot zdalnego sterowania (DU) z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Za jego pomocą można ustawić temperaturę w pomieszczeniu z dokładnością 1-2 stopni, ustawić timer, aby automatycznie włączać i wyłączać klimatyzator o określonej porze, dostosować kierunek przepływu powietrza i wiele więcej. Jednostki wewnętrzne mają drobne i grube filtry do filtrowania powietrza z pyłu, dymu tytoniowego, pyłków roślinnych itp.
- Niski poziom hałasu, wybór miejsca instalacji, duży wybór jednostek wewnętrznych, pilot zdalnego sterowania.
- Wymaga wykwalifikowanej instalacji i konserwacji.
Najpopularniejszy i najtańszy (od 550 do 600 dolarów) to klimatyzator ścienny, sufitowy lub typu split-wall na zewnątrz. Czasami nazywany jest również tylko domowym systemem dzielonym, ponieważ w mieszkaniach są one najczęściej używane. Klimatyzator naścienny można zainstalować w dowolnym małym pomieszczeniu – biurze, apartamencie, sklepie. Ich moc (2 – 7 kW) pozwala schłodzić od 15 do 70 mkw. Wewnętrzny blok kondycjonerów ściennych jest zwykle instalowany w górnej części ściany, w pobliżu okna, a na zewnątrz – pod oknem. Taki układ pozwala zmniejszyć odległość między blokami i długość komunikacji między jednostkami, która zwykle nie przekracza 5 do 7 metrów.
- Najniższa cena wśród systemów split, szeroka gama.
- Ograniczona moc (do 7 kW). Ograniczenia na stronie instalacji.
Klimatyzatory system multi-split
Jest to rodzaj podzielonych systemów. Różnica polega na tym, że kilka jednostek wewnętrznych jest podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej – zwykle od 2 do 4 – 5 sztuk. W tym przypadku jednostki wewnętrzne mogą mieć nie tylko różną moc (zwykle od 2 do 5 kW), ale także różne typy. To rozwiązanie konstrukcyjne pozwala zaoszczędzić miejsce na zewnętrznej ścianie budynku, a nie na tyle, aby zepsuć wygląd jednostek zewnętrznych. W tym przypadku, wbrew powszechnemu przekonaniu, zastąpienie kilku systemów split za pomocą jednego systemu multi-split nie powoduje wzrostu ceny, ponieważ koszt sprzętu jest mniej więcej taki sam, a koszty pracy i instalacji są od 1,5 do 2 razy wyższe z powodu dłuższych komunikacja. Ponadto, gdy zewnętrzny system z wieloma podzespołami ulegnie awarii, wszystkie jednostki wewnętrzne przestają działać – z tego punktu widzenia niezawodność kilku systemów rozdzielonych jest większa. Dlatego systemy z wieloma podziałami są zwykle używane tylko wtedy, gdy nie jest możliwe umieszczenie kilku zewnętrznych bloków na zewnętrznej ścianie domu.
Kolejną zaletą systemów split i multi-split jest duży wybór różnych typów jednostek wewnętrznych. Wśród nich wyróżniono następujące modyfikacje: klimatyzator ścienny, klimatyzator kanałowy, klimatyzator kasetonowy, klimatyzator podsufitowy i klimatyzator kolumnowy.
Klimatyzatory kanałowe
Centralny kanał lub klimatyzator jest zainstalowane lub zawieszony sufit podwieszany, który całkowicie zakrywa urządzenie wewnętrzne. Rozkład schłodzonego powietrza jest przenoszony przez izolowaną system kanałów, które są również umieszczone w przestrzeni sufitu. Dzięki tej konstrukcji, kanał klimatyzacja może chłodzić kilka pokoi.
Typowa grubość tych klimatyzatorów wynosi 12 – 25 kW, która jest wystarczająca do ochłodzenia małe biuro lub 4 – 5 w pokoju mieszkania. Zasadnicza różnica w stosunku do pozostałej części kanału odżywka podziału – możliwość świeżego powietrza w objętości niezbędne do dokładnego wentylacji przestrzeni klimatyzowanej.
Tak więc, korzystanie z jednego kanału klimatyzacji pozwala rozwiązać problemy zarówno wentylacji i klimatyzacji całego biura, mieszkania lub domku. Konieczne jest jedynie, aby zadbać o prawidłowe obliczenia wentylacji, klimatyzacji wyboru wydajności chłodniczej oraz ciśnienie statyczne instalacji grzałki elektrycznej lub wody do ogrzewania powietrza zewnętrznego w zimie.
- Ukryty montaż, możliwość świeżego powietrza. Może służyć wielu pomieszczeń.
- Wymaga ona zawieszona na suficie i układ kanałów.
Klimatyzator kasetonowy
Aby zainstalować klimatyzator kasetonowy, a także klimatyzator kanałowy, konieczne jest zastosowanie podwieszanego sufitu. Jednak w przeciwieństwie do klimatyzatora kanałowego, „kaseta” rozprowadza schłodzone powietrze przez dolną część urządzenia. W związku z tym dolna część klimatyzatora ma standardową wielkość płyt sufitowych – 600 x 600 mm, a przy dużej mocy dwukrotnie – 1200 x 600 mm i zamyka ozdobne kratki żaluzji do dystrybucji. Główną zaletą klimatyzatora kasetowego jest jego niewidoczność, ponieważ widoczna jest tylko kratka dekoracyjna. Inną zaletą – równomierny rozkład przepływu powietrza w czterech kierunkach, to pozwala na stosowanie tylko jednego kasety odżywki do chłodzenia duże pokojowej (w przypadku korzystania z systemów podzielonego ściennych, w celu osiągnięcia podobnego efektu, że konieczne jest stosowanie 2 – 3 niższą kondycjoner).
- Ukryta instalacja, możliwość chłodzenia dużych pomieszczeń.
- Wymaga fałszywego sufitu.
Klimatyzację kolumnową
Klimatyzację kolumnową (podłogową lub szafową) stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża wydajność chłodzenia i nie ma ścisłych wymagań co do projektu pomieszczenia. Te klimatyzatory przypominają lodówkę w wymiarze, mają dużą wagę i są zainstalowane na podłodze. Urządzenia do kondycjonowania kolumny wymagają stosunkowo dużego obszaru do ich umieszczenia, ponieważ tworzą silny strumień schłodzonego powietrza i nie pozwalają na przebywanie w bezpośrednim sąsiedztwie klimatyzatora.
- Wielka moc.
- Nie potrzebujesz fałszywego sufitu.
Która kolumna gazowa – z zapłonem elektrycznym lub piezo-iskrą jest lepsza do umieszczenia w domu?
Aby zaoszczędzić gaz, najlepiej nadaje się kolumna bez palnika zapłonowego, tj. przy zapłonie elektrycznym jednak w tym typie kolumny konieczne jest zastąpienie rozładowanych akumulatorów w przypadku zatrzymania dopływu iskry z piezoelektrycznego ogniwa.
Jaka jest zaleta dwururowego systemu grzewczego przed systemem jednorurowym, ponieważ w przypadku systemu z jedną rurą stosuje się mniej rur?
Obecnie systemy jednoprzewodowe praktycznie nigdy nie są używane. Najważniejszą wadą jest niemożność zrównoważenia systemu grzewczego, to znaczy, podczas regulacji jednego z grzejników, dostosowujesz wszystkie pozostałe. Niemożliwe jest osiągnięcie niezależnej regulacji.
Który system grzewczy jest lepszy – z naturalnym lub wymuszonym obiegiem?
Wybór rodzaju instalacji grzewczej jest bezpośrednio związany z modelem kotła. Główną zaletą systemów z naturalnym obiegiem jest to, że może pracować niezależnie od elektryczności. Dlatego lepiej jest używać go w połączeniu z nielotnymi kotłami: niektóre modele kotłów gazowych lub na paliwa stałe. We wszystkich innych przypadkach preferowane jest wymuszone krążenie, co pozwala osiągnąć wyższą wydajność i oszczędność systemu.
Który wybrać kocioł, jeśli nie ma jeszcze gazu, ale czy jest to planowane?
Zazwyczaj problem rozwiązuje się, instalując kocioł, który pracuje na paliwie alternatywnym (diesel lub stałe) lub kotle elektrycznym. Kocioł elektryczny jest najtańszą opcją, ale wymaga niezbędnej mocy i jest najdroższy w eksploatacji. Kocioł wysokoprężny umożliwia przełączanie na gaz poprzez wymianę palnika bez przerobienia systemu. Kotły na paliwa stałe są najmniej wygodne ze względu na ich uciążliwy charakter i specjalne wymagania dotyczące konstrukcji systemu.
Co lepiej jest wypełnić w systemie grzewczym?
Idealnym chłodziwem dla systemów grzewczych jest woda. Powszechnie rozprzestrzeniające się specjalne niezamarzające płyny, które w systemach grzewczych powinny być stosowane tylko w wyjątkowych przypadkach, ponieważ ich użycie zmniejsza zasoby systemu i pociąga za sobą zmianę technicznych właściwości działania urządzeń grzewczych.
Dlaczego anoda magnezowa jest zainstalowana w podgrzewaczach wody magazynowej?
W celu ochrony zbiornika i TEN przed korozją. Jak wiadomo, magnez oddaje elektrony aktywniej niż żelazo. Dlatego anoda magnezowa zapobiega niszczeniu zbiornika i elementów grzejnych.